Kineski izvoz nerđajućeg čelika: Pregled tržišta 2026

Jun 04, 2026

Ostavi poruku

Kina proizvodi otprilike 60-65% globalnog nehrđajućeg čelika i čini 45-50% svjetskog izvoza nehrđajućeg čelika. U 2025. Kina je izvezla oko 3,8-4,2 miliona metričkih tona proizvoda od nerđajućeg čelika. Za 2026. predviđa se da će obim izvoza porasti za 5-8% u odnosu na prethodnu godinu i dostići 4,0-4,5 miliona metričkih tona, vođen konkurentnim cijenama, poboljšanim kvalitetom proizvoda i rastućom potražnjom iz jugoistočne Azije, Bliskog istoka i tržišta u razvoju.

 

Chinas Stainless Steel Export

 

Ovaj članak pruža sveobuhvatan pregled kineskog izvoznog tržišta nehrđajućeg čelika 2026. godine, analizirajući obim izvoza, ključna odredišna tržišta, miks proizvoda, konkurentske prednosti, trgovinske barijere, standarde kvaliteta i strategije nabavke za međunarodne kupce. Sve tabele sa podacima uključuju eksplicitne navode izvora za podršku odlukama o nabavkama.

 

2025. Proizvodnja:Kina je 2025. proizvela ~38-40 miliona metričkih tona nerđajućeg čelika (~62% globalne proizvodnje)

 

Obim izvoza:Izvezeno ~3,8-4,2 miliona metričkih tona (~10% proizvodnje)

 

Ključna tržišta:Najbolje izvozne destinacije: Jugoistočna Azija (35%), Bliski istok (18%), Evropa (12%)

 

Kombinacija proizvoda:Glavni izvozni proizvodi: koluti/limovi (45%), cijevi/cijevi (25%), šipke/žica (20%)

 

Prednost cijene:Prednost u cijeni u odnosu na evropske mlinove: 15-30% niža (zavisi od razreda i zapremine)

 

kvaliteta:Kvalitet: Glavni kineski mlinovi sada ispunjavaju ASTM, EN, JIS standarde sa 95-98% usklađenosti

 

Kineska industrija nerđajućeg čelika

 

Proizvodni kapacitet i izlaz

 

Tabela 1: Kineska sirova proizvodnja nerđajućeg čelika u odnosu na globalnu (2020.-2026.)

 

Godina

Proizvodnja sirove SS u Kini (Mt)

Globalna proizvodnja (Mt)

China Share

YoY Growth

2020

30.1

50.8

59.3%

+2.1%

2021

32.6

52.4

62.2%

+8.3%

2022

33.9

53.1

63.8%

+4.0%

2023

36.2

55.8

64.9%

+6.8%

2024

37.8

57.2

66.1%

+4.4%

2025. (procjena)

39.5

58.5

67.5%

+4.5%

2026 (proj.)

41.5

60.0

69.2%

+5.1%

 

Kineska proizvodnja nehrđajućeg čelika je rasla po ukupnoj godišnjoj stopi rasta (CAGR) od približno 4,5% od 2020. godine, značajno nadmašivši globalni rast od 2,8% u istom periodu. Dominaciju zemlje pokreću integrisani lanci snabdevanja, ekonomija obima i kontinuirano ulaganje u kapacitete topljenja i valjanja.

 

Glavni kineski proizvođači nerđajućeg čelika

 

Tabela 2: Glavni kineski proizvođači nehrđajućeg čelika (procijenjena proizvodnja za 2025.)

 

Producent

2025 Proc. Izlaz (Mt)

Glavni proizvodi

Fokus izvoza

Ključni certifikati

Tsingshan Holding Group

6.5-7.0

Zavojnice, ploče, cijevi, nikl

Jugoistočna Azija, Bliski istok

ASTM, EN, JIS, NORSOK

Baosteel (Baowu) nerđajući

4.5-5.0

Zavojnice, listovi, ploče

Evropa, Severna Amerika, Azija

ASTM, EN, JIS, PED

Taiyuan Iron & Steel (TISCO)

3.8-4.2

Ploče, kalemovi, specijalni razredi

Evropa, Azija, Bliski istok

ASTM, EN, JIS, LR, DNV

Zhangjiagang Pohang (ZPSS)

2.5-2.8

Hladno{0}}valjani koluti, limovi

Azija, Evropa, Amerika

ASTM, EN, JIS, RoHS

Jiuquan željezo i čelik (JISCO)

2.0-2.3

Ploče, zavojnice, cijevi

Jugoistočna Azija, Bliski istok

ASTM, EN, JIS

Lianzhong (Guangxi) nerđajući

1.8-2.0

Vruće{0}}valjani koluti, ploče

Jugoistočna Azija, Afrika

ASTM, EN, JIS

Zhejiang Jiuli (Kraljevstvo)

1.5-1.8

Cijevi, cijevi, fitinzi

Globalno (specijalni fokus)

ASTM, EN, JIS, NACE

Ostali mlinovi (kombinovani)

15.0-17.5

Razno

Razno

Razno

 

Obim izvoza i trendovi vrijednosti (2020-2026)

 

Kineski izvoz nehrđajućeg čelika pokazao je izuzetnu otpornost uprkos globalnim trgovinskim tenzijama, anti-mjerama protiv dampinga i pandemiji COVID-19. Sljedeće tabele kvantifikuju trendove.

 

Obim izvoza po godinama

 

Tabela 3: Obim i vrijednost izvoza kineskog nehrđajućeg čelika (2020.-2026.)

 

Godina

Količina izvoza (Mt)

Izvozna vrijednost (USD milijardi)

Avg. Izvozna cijena (USD/t)

Godišnja promjena volumena

2020

2.85

6.8

2,386

-5,2% (uticaj COVID-a)

2021

3.42

9.1

2,660

+20.0%

2022

3.65

10.8

2,959

+6.7%

2023

3.78

10.2

2,698

+3.6% (pad cijene)

2024

3.95

10.9

2,759

+4.5%

2025. (procjena)

4.10

11.5

2,805

+3.8%

2026 (proj.)

4.35

12.5

2,874

+6.1%

 

Obim izvoza po kategorijama proizvoda (2025.)

 

Tabela 4: Kineski izvoz nehrđajućeg čelika po kategorijama proizvoda (procijenjeno 2025.)

 

Kategorija proizvoda

Količina izvoza (Mt)

Udio u ukupnom iznosu

Avg. Izvozna cijena (USD/t)

Glavna odredišta

Vruće{0}}valjani koluti/limovi

1.45

35.4%

2,450

Jugoistočna Azija, Bliski istok

Hladno{0}}valjani koluti/limovi

1.20

29.3%

3,100

Evropa, Severna Amerika, Azija

Cijevi i cijevi

0.85

20.7%

3,450

Bliski istok, jugoistočna Azija, Afrika

Šipke, šipke, žica

0.35

8.5%

2,850

Jugoistočna Azija, Evropa

Ploče (teške)

0.15

3.7%

3,200

Bliski istok, brodogradnja

Fitingi, prirubnice, ventili

0.08

2.0%

4,800

Sjeverna Amerika, Evropa, Bliski istok

Ostalo (okovke, itd.)

0.02

0.5%

5,200

Specijalne aplikacije

 

Glavna izvozna tržišta i destinacije

 

Tabela 5: Kina izvozne destinacije za nehrđajući čelik po regionu/zemlji (procjena 2025.)

 

Region / Država

Količina uvoza iz Kine (Mt)

Udio u ukupnom kineskom izvozu

Avg. Cijena (USD/t)

Trend rasta

jugoistočna Azija (ukupno)

1.43

34.9%

2,720

Jaka (+8-12% na godišnjoj razini)

Vijetnam

0.52

12.7%

2,680

Jaka

Tajland

0.38

9.3%

2,750

Umjereno

Indonezija

0.22

5.4%

2,650

Veoma jak (lanac snabdevanja niklom)

Malezija

0.16

3.9%

2,780

Umjereno

Ostalo (Filipini, Singapur)

0.15

3.7%

2,800

Umjereno

Bliski istok (ukupno)

0.74

18.0%

2,980

Jaka (+6-10% na godišnjoj razini)

UAE

0.28

6.8%

3,050

Jaka

Saudijska Arabija

0.22

5.4%

2,920

Jaka (projekti Vizije 2030)

Katar, Kuvajt, Oman

0.24

5.9%

2,950

Umjereno

Evropa (ukupno)

0.49

12.0%

3,150

Slabo (+1-3% na godišnjem nivou, tarife)

Italija

0.12

2.9%

3,200

Umjereno

Njemačka

0.10

2.4%

3,280

Slabo (trgovinske barijere)

Turska

0.15

3.7%

2,980

Jaka (re-izvozno čvorište)

Sjeverna Amerika

0.33

8.0%

3,400

Pad (-5 do -10% na godišnjoj razini)

Sjedinjene Države

0.12

2.9%

3,650

Odbijanje (tarife)

Meksiko

0.11

2.7%

3,250

Umjereno

Kanada

0.10

2.4%

3,350

Umjereno

Južna Azija

0.41

10.0%

2,860

Jaka (+10-15% na godišnjoj razini)

Indija

0.28

6.8%

2,820

Jaka

Pakistan, Bangladeš

0.13

3.2%

2,950

Jaka

Afrika

0.28

6.8%

2,920

Raste (+8-12% na godišnjem nivou)

Egipat

0.10

2.4%

2,980

Jaka

Južna Afrika, Nigerija

0.18

4.4%

2,880

Raste

Južna Amerika

0.22

5.4%

3,050

Umjereno (+3-5% na godišnjem nivou)

Drugi

0.20

4.9%

3,100

Miješano

 

Zašto je jugoistočna Azija najbolja destinacija

 

Jugoistočna Azija se pojavila kao najveće tržište za kineski izvoz nerđajućeg čelika iz nekoliko razloga: (1) Brza industrijalizacija i razvoj infrastrukture; (2) Blizina kineskih luka (5-10 dana isporuke u odnosu na . 30-45 dana iz Evrope ili Sjeverne Amerike); (3) Rastuća potražnja srednje klase za aparatima, opremom za preradu hrane i građevinarstvom; i (4) Zona slobodne trgovine ASEAN-Kina (ACFTA) koja smanjuje carine na proizvode od nehrđajućeg čelika.

 

Šta Kina izvozi

 

Tabela 6: Kineski izvoz nehrđajućeg čelika po razredima/serijama (procjena 2025.)

 

Ocjena / serija

Količina izvoza (Mt)

Udio u ukupnom iznosu

Avg. Izvozna cijena (USD/t)

Ključne aplikacije

Serija 200 (201, 202)

0.90

22.0%

1,850

Dekorativna, kuhinjska oprema, unutrašnji paneli

Serija 300 (304, 304L)

2.05

50.0%

2,950

Prerada hrane, hemijska, opšte namene

Serija 300 (316, 316L)

0.62

15.1%

4,200

Morski, hemijski, farmaceutski

400 serija (430, 410)

0.35

8.5%

1,920

Automobili, uređaji,{0}}otporni na toplinu

Dupleks (2205, 2507)

0.08

2.0%

5,800

Desalinizacija, hemijski tankeri, podmorje

Legure nikla (625, C276)

0.06

1.5%

22,500

Vazduhoplovstvo, hemijska obrada, pomorski

Other Specialty

0.04

1.0%

8,500

Proizvodnja električne energije, nuklearna, medicinska

 


 

Tabela 7: Nivoi kvaliteta kineskog izvoza nerđajućeg čelika

 

Kvalitetni nivo

Opis

Cijena u odnosu na European Mills

Tipični kupci

Garancija / Izvještaj o ispitivanju mlina

Premium (Tier 1)

Najbolji kineski mlinovi (TISCO, Baosteel, Tsingshan) - ASTM/EN/JIS certificirani, puni MTR

10-20% niže

EPC izvođači, nafta i gas, hemijska postrojenja

EN 10204 3.1/3.2, potpuna sljedivost

Standard (Tier 2)

Srednji{0}}glodali - ASTM certificirani, standardni MTR, dobar kvalitet površine

20-30% niže

Opća proizvodnja, prerada hrane, HVAC

EN 10204 2.1/2.2, osnovna sljedivost

Ekonomija (Tier 3)

Manji mlinovi - osnovna usklađenost sa ASTM, ograničena kontrola kvalitete, varijabilna površina

30-45% niže

Građevinske, dekorativne, ne-kritične primjene

Osnovni MTR, ograničena garancija

 

Konkurentske prednosti i struktura troškova

 

Analiza prednosti troškova

 

Tabela 8: Poređenje strukture troškova - Kineska u odnosu na evropsku fabriku nerđajućeg čelika (304L zavojnica, osnova 2025.)

 

Troškovna komponenta

kineski mlin (USD/t)

evropski mlin (USD/t)

Razlika

China Advantage

Sirovine (Ni, Cr, Fe, Mo)

1,650

1,720

-70 USD

4% (bolji pristup rudi)

Energija (snaga, gas)

180

320

-140 USD

44% (manji trošak energije)

Rad

85

280

-195 USD

69% (razlika u troškovima rada)

Amortizacija (capex amortizacija)

120

250

-130 USD

52% (starije/niže{1}}biljke)

Režije i administracija

95

310

-215 USD

69%

Prijevoz (domaći u luku)

25

N/A

-

Uključeno

Ukupni trošak konverzije (ex-sirov-mat)

505

1,160

-655 USD

56% niže

Ukupni FOB ulazni trošak postrojenja

2,155

2,880

-725 USD

25% niže

Plus: Oceanski teret u Evropu/NA

+450

0 (domaći)

+450

Smanjuje prednost

Poređenje isporučenih troškova

2,605

2,880

-275 USD

Isporučeno 10% manje

 

Tabela 8 pokazuje da kineske tvornice nehrđajućeg čelika imaju značajnu troškovnu prednost u troškovima konverzije (56% niže od evropskih), potaknute nižim troškovima energije, troškova rada i režijskih troškova. Međutim, prekomorski transport djelimično nadoknađuje ovu prednost za udaljena tržišta. Za obližnja tržišta (Jugoistočna Azija, Bliski istok), isporučena troškovna prednost je 15-25%. Za udaljena tržišta (Sjeverna Amerika, Sjeverna Evropa) prednost se smanjuje na 5-15%.

 

Ne-Faktori cjenovne konkurentnosti

 

Vrijeme isporuke:Glavni kineski mlinovi nude rokove od 4-8 sedmica za standardne vrste (uporedivo sa zapadnim mlinovima).

 

MOQ fleksibilnost:Minimalne količine za narudžbu (MOQ) su samo 1-2 metričke tone za standardne vrste (niže od tipičnih 5-10t MOQ evropskih mlinova).

 

dokumentacija:Tier 1 mlinovi pružaju EN 10204 3.1/3.2 MTR, opcije inspekcije treće strane-i potpunu sljedivost.

 

Logistička infrastruktura:Glavne luke (Shanghai, Ningbo, Zhangjiagang) imaju namjenske izvozne terminale od nehrđajućeg čelika sa kapacitetom od 500,000+ t/mjesečno.

 

Služba za korisnike (soft Factor):WeChat/WhatsApp{0}}komunikacija, prodajni timovi koji odgovaraju i spremnost na pregovore o cijeni i uslovima plaćanja.

 

Trgovinske politike, tarife i barijere

 

Glavne trgovinske barijere po regionima

 

Tabela 9: Glavne trgovinske barijere koje utječu na kineski izvoz nehrđajućeg čelika (2025.-2026.)

 

Region / Država

Tip trgovinske barijere

Rate/Measure

Pogođeni proizvodi

Uticaj na izvoz iz Kine

Sjedinjene Države

Član 232 Tarifa

25% ad valorem

Svi proizvodi od nerđajućeg čelika

Ozbiljan izvoz - pao za 60% od 2018

Sjedinjene Države

Anti{0}}antidamping (AD)

Zavisno od mlina (15-76%)

Ploča od nerđajućeg čelika, cijev

Teški - specifični mlinovi teško kažnjeni

Evropska unija

Zaštitne mjere

10,4-25% (kvota + tarifa)

Inox koluti, limovi

Umjerene kvote - dozvoljavaju neke izvoze

Evropska unija

Anti{0}}antidamping (AD)

14,5-19,3% (odabrani mlinovi)

Vruće{0}}valjani SS koluti

Umjereno - pogođenih mlinova može pre-preusmjeriti

Indija

Anti{0}}antidamping (AD)

USD 309-1,851/t (razlikuje se)

Plosnati proizvodi od nerđajućeg čelika

Zahvaćena značajna - glavna destinacija

Indija

BIS Certification

Obavezna BIS licenca

Svi proizvodi od nerđajućeg čelika

Umjerena - administrativna barijera

jugoistočna Azija (ASEAN)

Preferencijalne tarife (ACFTA)

0-5% (为中国产品)

Svi proizvodi od nerđajućeg čelika

Pozitivna - podržava izvoz iz Kine

Turska

Zaštitna mjera

6-15% (na osnovu kvote)

Inox koluti, ploče

Umjereno - Turska je re-izvozno čvorište

Brazil

Anti{0}}antidamping (AD)

USD 250-850/t

Inox limovi, namotaji

Umjereno - manje tržište

Australija

Anti{0}}antidamping (AD)

USD 120-680/t

Cijev od nehrđajućeg čelika, cijev

Manje - malo tržište

 

Porezi na izvozne poreze i državna podrška

 

Kineska vlada podržava izvoz nehrđajućeg čelika kroz sistem rabata-poreza na dodatu vrijednost (PDV). Od 2026. stopa rabata na izvozni PDV za većinu proizvoda od nehrđajućeg čelika (HS kodovi 7218-7222) iznosi 9-13%, što znači da izvoznici mogu povratiti 9-13% od 13% PDV-a plaćenog na domaće kupovine. Ovo efektivno smanjuje FOB cijenu za 9-13% u poređenju sa domaćom prodajom, pružajući značajnu konkurentsku prednost.

 

Standardi kvaliteta i certifikati

 
Quality Standards and Certifications
 

Usklađenost sa standardima

 

Tabela 10: Usklađenost sa standardima prema nivou kineskih tvornica (procjena 2025.)

 

Standard

Obim

Stopa usklađenosti sa kineskim mlinovima (Tier 1)

Stopa usklađenosti sa kineskim mlinovima (Tier 2)

Bilješke

ASTM A240/A240M

SS ploče, limovi, zavojnice

98%

85-90%

Najčešći za izvoz

ASTM A312/A312M

SS bešavne/zavarene cijevi

95%

80-88%

Široko prihvaćeno

EN 10088-2

SS tehnički uslovi isporuke

92%

75-85%

evropsko tržište

JIS G4304/G4305

SS ploče, limovi (Japan)

98%

90%

Japanski standard

NORSOK M-630

SS za offshore/marine

70% (odabrani mlinovi)

30%

Premium tržište

NACE MR0175

SS za kiselu uslugu

85% (odabrani mlinovi)

50%

Nafta i gas

PED 2014/68/EU

Direktiva o opremi pod pritiskom

90%

60%

Evropske posude pod pritiskom

ABS/DNV/GL/LR

Certifikacija marinske klase

88%

55%

Brodogradnja

 

Mill Test Reports (MTR) i sljedivost

 

Zajednička briga među međunarodnim kupcima je autentičnost i potpunost izvještaja o ispitivanju mlina (MTR). Kineski mlinovi su značajno poboljšali kvalitet MTR od 2020. Tier 1 mlinovi sada pružaju EN 10204 3.1 ili 3.2 MTR kao standard, sa potpunom hemijskom analizom, mehaničkim svojstvima, zapisima o termičkoj obradi i sljedivosti do topline topljenja. Za kritične aplikacije, kupci bi trebali navesti EN 10204 3.2 i zahtijevati SGS ili TUV inspekciju u fabrici prije isporuke.

 

MTR zahtjev:Uvijek navedite EN 10204 3.1 minimum; 3.2 za kritične aplikacije.

 

Inspekcija treće strane:SGS, TUV, BV ili DNV inspekcija u fabrici (pre-isporuke). Trošak: 800-2.500 USD po inspekcijskoj posjeti.

 

Sljedivost:Zahtjev za potpunu sljedivost (broj topline topljenja, broj ploče, šarža za valjanje).

 

Posebni slučajevi:Za nuklearne, zračne ili svemirske aplikacije ili primjene visokog{0}}pritiska, lično provjerite sistem kvaliteta mlina.

 

Buduća perspektiva: 2026-2030

 

Rast obima izvoza:Predviđa se da će kineski izvoz nehrđajućeg čelika porasti sa ~4,1 miliona tona (2025.) na ~5,5 miliona tona (2030.), CAGR ~6%.

 

Indonezijski lanac snabdijevanja:Indonezijska proizvodnja nehrđajućeg čelika (Tsingšan, itd.) će sve više služiti kao izvozna baza ''Kina plus jedan'', sa nižom carinskom izloženošću.

 

Adaptacija trgovinskih barijera:Trgovinske barijere u SAD-u i EU će opstati, gurajući kineske tvornice da se diverzificiraju u Afriku, Južnu Aziju i Latinsku Ameriku.

 

Nadogradnja kvaliteta:Kineski mlinovi nivoa 1 ulažu u vrhunske-vrste (super austenit, super dupleks, legure nikla) ​​kako bi napredovali u lancu vrijednosti.

 

ESG i ugljični otisak:Kineske tvornice usvajaju ESG izvještavanje, smanjenje ugljičnog otiska i inicijative za zeleni čelik kako bi zadovoljile evropske i globalne zahtjeve kupaca.

 

digitalizacija:Digitalizacija obrade narudžbi,-praćenje proizvodnje u stvarnom vremenu i predviđanje kvaliteta zasnovano na AI{1}}u smanjit će jaz u uslugama sa zapadnim mlinovima.

 

Predviđeni obim izvoza po regijama (2030.)

 

Tabela 13: Predviđeni obim izvoza kineskog nehrđajućeg čelika po regijama (2025.-2030.)

 

Region

2025 Izvoz (Mt)

2030 Predviđeno (Mt)

CAGR

Ključni pokretač rasta

Jugoistočna Azija

1.43

2.10

+8.0%

SDI u proizvodnji, infrastruktura

Bliski istok

0.74

1.15

+9.2%

Projekti Vizije 2030, desalinizacija, petrohemija

Južna Azija (Indija, itd.)

0.41

0.72

+11.9%

Industrijalizacija, urbanizacija

Afrika

0.28

0.52

+13.2%

Infrastruktura, rudarstvo, urbanizacija

Evropa

0.49

0.55

+2.3%

Spor rast zbog trgovinskih barijera

Sjeverna Amerika

0.33

0.30

-1.9%

U padu zbog tarifa i preoblikovanja

Južna Amerika

0.22

0.32

+7.8%

Rudarstvo, petrohemija, infrastruktura

Drugi

0.20

0.34

+11.2%

Diverzifikacija na nova tržišta

TOTAL

4.10

5.50

+6.1%

 

 

Često postavljana pitanja

 

P1: Da li je kineski nehrđajući čelik lošijeg kvaliteta od evropskog ili japanskog nehrđajućeg čelika?

 

Za kineske mlinove Tier 1 (TISCO, Baosteel, Tsingshan, ZPSS), kvalitet je ekvivalentan evropskim i japanskim mlinovima. Ovi proizvođači koriste istu opremu, slične procesne parametre i izvoze na globalna tržišta sa 95-98% prolaznosti prve inspekcije-. Ključ je specificiranje ispravnog mlin i korištenje inspekcije treće strane. Tier 2 i Tier 3 mlinovi imaju varijabilniji kvalitet i najbolji su za nekritične primjene.

 

P2: Kako mogu osigurati da kineski nehrđajući čelik koji kupim ispunjava ASTM/ASTM standarde?

 

Navedite EN 10204 3.1 ili 3.2 Mill Test Report (MTR) u svojoj narudžbini. Zahtijevajte inspekciju prije isporuke od strane SGS-a, TUV-a, BV-a ili DNV-a. Zahtijevajte da MTR uključi potpunu hemijsku analizu, mehanička svojstva, evidenciju toplinske obrade i sljedivost do topline topljenja. Za kritične primjene, izvršite vlastito nezavisno testiranje na uzorku (10% ploča/kalemova je uobičajeno). Jinie Technology pruža sve ove usluge kao dio naše podrške za nabavku.

 

P3: Koje je tipično vrijeme isporuke za kineske izvozne narudžbe od nehrđajućeg čelika?

 

Za standardne vrste (304L, 316L namotaji/limovi), vrijeme isporuke je obično 4-8 sedmica od potvrde narudžbe do FOB kineske luke. Za ploče i cijevi rok isporuke je 6-12 sedmica. Za specijalne vrste (dupleks, legure nikla), rok isporuke može biti 12-20 sedmica. Brze narudžbe (2-4 sedmice) su ponekad moguće sa postojećim zalihama mlina, ali uz premiju od 5-15%.

 

P4: Postoje li minimalne količine narudžbe (MOQ) za kineski izvoz nehrđajućeg čelika?

 

Da, ali su generalno niži od evropskih ili japanskih mlinova. Za mlinove Tier 1, MOQ je obično 1-5 metričkih tona za standardne vrste (kalemovi: 1 zavojnica ~2-3t; ploče: 1 komad). Za cijevi i fitinge, MOQ je obično 500-1.000 kg. Trgovačke kompanije kao što je Jinie Technology mogu agregirati male narudžbe od više kupaca kako bi ispunile MOQ.

 

P5: Kako carine i antidampinške carine utiču na uvoz kineskog nehrđajućeg čelika u moju zemlju?

 

Tarife i antidampinške (AD) carine se razlikuju od zemlje do zemlje. SAD imaju tarife od 25% Odjeljak 232 plus AD dažbine (15-76% varira u zavisnosti od cijene). EU ima zaštitne mjere (10,4-25% iznad kvote). Indija ima AD carine od 309-1,851 USD/t. Jugoistočna Azija (ASEAN) ima tarife od 0-5% prema ACFTA. Provjerite kod svoje carinske službe ili kontaktirajte Jinie Technology za analizu tarifa za određenu zemlju.

 

P6: Mogu li dobiti iste certifikate (PED, NORSOK, NACE) od kineskih mlinova?

 

Da, Tier 1 kineski mlinovi mogu pružiti certifikate PED, NORSOK M-630, NACE MR0175 i morske klase (ABS, DNV, LR). Međutim, nemaju svi mlinovi sve certifikate. Navedite svoje zahtjeve za certifikaciju unaprijed i provjerite trenutni certifikat mlina prije naručivanja. Jinie Technology održava bazu podataka o tome koji kineski mlinovi posjeduju koje certifikate.

 

P7: Koji su uslovi plaćanja tipični za kineske izvozne narudžbe od nehrđajućeg čelika?

 

Uobičajeni uslovi plaćanja: (1) 30% avansa + 70% prije isporuke (najčešće za nove odnose); (2) Akreditiv (LC) po viđenju (preferiraju kupci); (3) 30% avansa + 70% na kopiju teretnice (B/L) (za uspostavljene odnose). Za narudžbe veće od 500.000 USD, LC na 30-60 dana može biti po dogovoru. Nikada ne plaćajte 100% unaprijed neprovjerenom dobavljaču.

 

P8: Kako da radim na logistici i carinjenju za kineski uvoz od nehrđajućeg čelika?

 

Većina kineskih dobavljača nudi uslove FOB (Free on Board) ili CIF (Cost, Insurance, Freight). Za FOB dogovarate prekooceanski transport i osiguranje iz kineske luke. Za CIF, dobavljač organizira transport do vaše luke. Koristite iskusnog špeditera koji je upoznat sa uvozom nehrđajućeg čelika (težak, osjetljiv na rđu-). Carinjenje zahteva komercijalnu fakturu, listu pakovanja, MTR i potvrdu o poreklu. Jinie Technology pruža punu logističku podršku uključujući rezervaciju tereta, carinsku dokumentaciju i isporuku u vaše skladište.

 

P9: Da li je nehrđajući čelik ''indonezijskog porijekla'' zaista iz Kine?

 

Nešto od toga jeste. Tsingshan Holding Group (kineska kompanija) vodi masivnu proizvodnju nerđajućeg čelika u Indoneziji (Morowali). Materijal proizveden u Indoneziji legitimnog je porijekla iz Indonezije i može se kvalifikovati za različite (često niže) tarife kada se uvozi u SAD, EU ili druga tržišta. Međutim, neki dobavljači mogu pogrešno predstaviti materijal kineskog{5}}podrijetla kao indonežanski. Uvijek zatražite potvrdu o porijeklu i provjerite kod carinskih organa ako ste u nedoumici.

 

P10: Koja je tipična cjenovna prednost kineskog nehrđajućeg čelika u odnosu na lokalnu ponudu u mojoj zemlji?

 

Prednost u cijeni ovisi o razredu, količini i vašem lokalnom tržištu. Tipični rasponi: Jugoistočna Azija: 15-25% niže; Bliski istok: 15-30% niže; Evropa: 10-20% niže (ako to tarife dozvoljavaju); Sjeverna Amerika: 10-15% niže (prije tarifa; nakon carina, kineski materijal može biti skuplji); Južna Azija: 20-35% niže. Prednost je veća za standardne tipove (304L) i manja za specijalne tipove (dupleks, legure nikla). Dobijte zvaničnu ponudu od Jinie Technology za svoje specifične zahtjeve.

 

Kontaktirajte Jinie Technology

 

Za podršku u nabavci, kvalifikaciju mlinova, aranžman za inspekciju treće strane i konkurentne ponude za proizvode od nehrđajućeg čelika i legura nikla iz Kine, kontaktirajte naš tim:

 

Email:Market@jnalloy.com

WhatsApp / WeChat:+86 193 3990 0211

web stranica:www.jnalloy.com

Adresa:Provincija Jiangsu, Kina

Vrijeme odgovora:U roku od 4 sata (radnim danima), u roku od 24 sata (vikendom)

 

Pošaljite upit
Dođi kod nas
I odmah započnite svoje RFQ.
Kontaktirajte nas