|
Predviđa se da će se cijene nikla na LME u 2026. kretati između 15.500-18.500 USD po metričkoj toni, sa osnovnim slučajem oko 16.800 USD/t. Ovo predstavlja povećanje od 10-15% u odnosu na prosjek za 2025., vođeno neizvjesnošću izvozne politike Indonezije, rastom potražnje za EV baterijama i pooštravanjem globalne ponude. Za kupce nehrđajućeg čelika, ovo znači povećanje troškova sirovina za 5-8% za serije 300. |
Nikl je najvažniji pokretač troškova austenitnog nerđajućeg čelika. On čini otprilike 60-70% cijene sirovina u nehrđajućem čeliku 304 i preko 80% u316L. Kada se cijene nikla kreću, cijene nehrđajućeg čelika slijede - ponekad sa zakašnjenjem, ponekad pojačane dodatnim naknadama za legure.

Ovaj članak istražuje sile koje oblikuju cijene nikla u 2026. godini, pretvara ta kretanja u konkretne utjecaje na troškove za različite razrede nehrđajućeg čelika i legura nikla i pruža djelotvorne strategije za timove nabavke za upravljanje promjenjivosti. Sve tabele podataka uključuju eksplicitne navode izvora za podršku odlukama o nabavci i usklađenosti revizije.
2025. Polazna linija:LME nikal je u prosjeku iznosio oko 15.200 USD/t u 2025., što je pad u odnosu na vrhunac iz 2022. godine od 28.000 USD/t
Prognoza za 2026:Raspon prognoze za 2026.: 15.500-18.500 USD/t, osnovni slučaj 16.800 USD/t
Utjecaj na trošak:Utjecaj doplate od nehrđajućeg čelika: +5-8% za 304/304L, +8-12% za 316L
Udar legure:Doplate za legure nikla (Hastelloy, Inconel): +12-18%
Ovaj članak pokriva:Strategije nabavke, alati za zaštitu od rizika i opcije zamjene materijala
Šta je nikl i zašto je važan za nerđajući čelik?
Nikl na običnom jeziku
Nikl (hemijski simbol Ni, atomski broj 28) je srebrno-bijeli metal koji je otporan na koroziju i održava svoju snagu na visokim temperaturama. Razmišljajte o tome kao o 'ljepilu' koji nehrđajućem čeliku daje njegova najvrednija svojstva: otpornost na rđu, sposobnost da izdrži jake kemikalije i snagu na povišenim temperaturama.
Sadržaj nikla po razredima
Tabela 1: Sadržaj nikla i udio u troškovima prema nehrđajućem čeliku / leguri nikla
|
Ocjena |
Tip |
Ni sadržaj (%) |
Pribl. Ni udio troškova u sirovinama |
Primarna upotreba |
|
201 |
austenit (niski-Ni) |
3.5-5.5 |
25-35% |
Oprema za kuhinju, ukrasni paneli |
|
304 / 304L |
Austenit |
8.0-10.5 |
55-65% |
Opće namjene, prerada hrane, hemijski rezervoari |
|
309S |
austenit (visoka{0}}temp) |
12.0-15.0 |
65-72% |
Komponente peći, izmjenjivači topline |
|
310S |
austenit (visoka{0}}temp) |
19.0-22.0 |
72-78% |
Visokotemperaturni{0}}dijelovi peći, peći |
|
316 / 316L |
austenit (dodan Mo-) |
10.0-14.0 |
65-75% |
Morski, hemijski, farmaceutski |
|
317L |
austenit (High-Mo) |
11.0-15.0 |
68-78% |
Visoko korozivna hemijska okruženja |
|
321 |
austenit (Ti-stabiliziran) |
9.0-12.0 |
60-70% |
Izduvni gasovi aviona, hemijska obrada |
|
347 |
austenit (Nb{0}}stabiliziran) |
9.0-13.0 |
62-72% |
Zavareni sklopovi,{0}}servis na visokim temperaturama |
|
904L |
Super austenit |
23.0-28.0 |
80-88% |
Teška korozija, morske platforme |
|
2205 (dupleks) |
Duplex |
4.5-6.5 |
40-50% |
Desalinizacija, hemijski tankeri |
|
2507 (Super Duplex) |
Super Duplex |
6.0-8.0 |
45-55% |
Podmorski razdjelnici, HPHT oprema |
|
Inconel 625 |
Legura nikla |
58.0 min |
85-92% |
Vazduhoplovstvo, hemijska prerada, pomorstvo |
|
Hastelloy C276 |
Legura nikla |
57.0 min |
85-92% |
Hemijska obrada, tretman otpada |
|
Monel 400 |
Nikl{0}}Legura bakra |
63.0 min |
88-95% |
Pomorski inženjering, fluorovodonična kiselina |
Kao što tabela 1 pokazuje, odnos između sadržaja nikla i udjela nikla u cijeni sirovine nije linearan. Viši-klasi nikla imaju nesrazmjerno veću osjetljivost na troškove jer je nikl najskuplji glavni legirajući element. Povećanje cijene nikla od 1.000 USD/t dodaje otprilike 80-120 USD/t na trošak kotura 304, ali 500-700 USD/t za Inconel 625 ploču.
Istorija cijena nikla na LME: pregled 2020-2025
Razumijevanje gdje su bile cijene nikla pomaže nam da shvatimo kuda idu. Proteklih pet godina bile su među najpromjenjivijim u istoriji tržišta nikla, potaknute krizom na LME-u 2022., brzim širenjem indonežanske ponude i pojavom potražnje za EV baterijama.
Godišnje prosječne cijene nikla na LME (USD/metrička tona)
Tabela 2: LME cijene nikla u gotovini, godišnji sažetak 2020-2025
|
Godina |
Godišnji prosjek (USD/t) |
Najviša godina (USD/t) |
Najniža godina (USD/t) |
YoY Change |
Key Driver |
|
2020 |
13,787 |
16,880 |
11,065 |
-1.3% |
Kolaps potražnje COVID-19, oporavak u drugoj polovini |
|
2021 |
18,398 |
20,670 |
16,170 |
+33.5% |
Post-oporavak nakon pandemije, deficit opskrbe |
|
2022 |
22,282 |
33,715 |
18,255 |
+21.1% |
LME kratki stisak (mar), Rusija-Ukrajinski sukob |
|
2023 |
16,836 |
27,090 |
15,710 |
-24.4% |
Porast ponude u Indoneziji, usporavanje potražnje |
|
2024 |
16,412 |
19,940 |
14,870 |
-2.5% |
Indonezijska politika kvota, slabost kineske imovine |
|
2025 |
~15,200 |
~17,800 |
~13,500 |
-7,4% (procjena) |
Globalna prekomjerna ponuda, izvoz Indonezije, potražnja za električnim vozilima sporija nego što se očekivalo |
Izvor: službeni podaci o poravnanju Londonske berze metala (LME) 2020-2024; Podaci za 2025. zasnovani na dnevnim podacima o poravnanju LME-a do maja 2026., prosječno i godišnje. Godišnja promjena izračunata na godišnjem prosjeku.
Kriza 2022.: lekcije su još uvijek relevantne
U martu 2022., cijene nikla na LME su porasle sa približno 29.000 USD/t na rekordnih 101.365 USD/t za manje od 24 sata prije nego što je LME zaustavio trgovanje i otkazao trgovine. Ovaj događaj, izazvan masivnim kratkim pritiskom u vezi sa pozicijama Tsingšan Grupe, ostaje najdramatičniji primer nestabilnosti tržišta nikla u modernoj istoriji.
Za kupce nerđajućeg čelika, lekcija je jasna: volatilnost cene nikla može povećati troškove materijala za 200-400% u roku od nekoliko dana. Strategije nabavke moraju uzeti u obzir rizik repa, a ne samo prosječne cijene.
Vizualizacija putanje cijena
Kriva cijena nikla od 2020. do 2025. formira jasan obrazac: oštar oporavak u 2021., neviđeni skok i krah u 2022., produženi trend pada u 2023. podstaknut indonežanskim ponudama i stabilizacija na nižim nivoima u periodu 2024-2025. Od sredine 2026. godine, cijene se približavaju potencijalnoj tački prekretnice u kojoj bi disciplina ponude iz Indonezije i rastuća potražnja za niklom klase 1 za električnim vozilima mogli potaknuti cijene naviše.
Prognoza cijena nikla za 2026

Tabela 3: Scenariji cijena nikla na LME za 2026
|
Scenario |
LME raspon nikla (USD/t) |
Vjerovatnoća |
Ključne pretpostavke |
|
Bull Case |
18,000-22,000 |
15-20% |
Indonezija naglo pooštrava izvoz; Potražnja za električnim vozilima se ubrzava; Zapadne sankcije za ruski nikl pooštravaju ponudu |
|
Base Case |
15,500-18,500 |
55-65% |
Indonezija održava postojeće kvote uz umjereno pooštravanje; Potražnja za električnim vozilima raste 15-20% na godišnjoj razini; globalna ponuda/tražnja blizu ravnoteže |
|
Bear Case |
12,000-15,000 |
20-25% |
Indonezija ukida izvozna ograničenja; Rast potražnje za električnim vozilima zastaje; globalna recesija smanjuje industrijsku potražnju; povećavaju se novi rudnici u Africi i Australiji |
Drivers Shaping 2026 Prices
Supply Side
Dominacija Indonezije:Indonezija proizvodi približno 55-60% globalne ponude nikla. Državna politika izvoznih kvota ostaje najveći pojedinačni faktor rizika na strani ponude.
Rizik izvozne politike:Indonežanska vlada je najavila planove za progresivno ograničavanje izvoza rude nikla kako bi podstakla domaću preradu. Čak i delimična implementacija bi uklonila 200.000-400.000 t godišnje ponude sa tržišta.
Opadajuća proizvodnja na Filipinima:Proizvodnja filipinskih rudnika nikla opala je za 15-20% od 2022. godine zbog iscrpljivanja rude i ekoloških propisa. Očekuje se da će nekoliko velikih novih projekata izvan Indonezije dostići proizvodnju prije 2027.
Neravnoteža klase 1 i klase 2:Snabdijevanje klasom 1 (čistim) niklom postaje ograničeno kako se neke starije operacije zatvaraju, a nova opskrba je prvenstveno Klasa 2 (NPI/fero{2}}nikl), koja ne može u potpunosti zamijeniti u svim aplikacijama.
Demand Side
Nerđajući čelik (65-70%):Nehrđajući čelik čini oko 65-70% globalne potražnje za niklom. Rast je skroman (2-3% godišnje), ali stabilan, vođen infrastrukturom, prehrambenom i hemijskom industrijom.
EV baterije (12-15%):EV baterije (NMC katode) su najbrže-rastući segment potražnje za niklom. Predviđeno je da će se globalna potražnja za EV niklom povećati za 18-22% u 2026. godini i dostići približno 350.000-400.000 tona.
Legure i vazduhoplovstvo (8-10%):Potražnja za svemirskim, odbrambenim i specijalnim legurama i dalje je jaka, rastući od 4-6% godišnje.
Ostala industrijska (8-10%):Pokrivanje, elektronika i druge industrijske namjene čine ravnotežu, skromno rastu.
Tromjesečna putanja cijene (osnovni slučaj)
Tabela 4: Kvartalna projekcija cijene nikla LME za 2026. (osnovni slučaj)
|
Kvart |
Predviđeni LME raspon (USD/t) |
Trend |
Ključni faktor |
|
Q1 2026 (stvarno) |
15,200-16,800 |
Stabilno-Blago gore |
Oporavak sezonske potražnje, obnavljanje zaliha nakon 2025. godine-oporavka zaliha |
|
Q{0}} (trenutno) |
15,500-17,200 |
Moderate Up |
Pregled kvota u Indoneziji, sezona nabavke EV baterija |
|
Q3 2026 (prognoza) |
16,000-17,800 |
Gore |
Ljetno održavanje smanjuje proizvodnju nehrđajućeg čelika, zaoštrava opskrbu |
|
Q4 2026 (prognoza) |
16,500-18,500 |
Gore |
Nabavka{0}}na kraju godine, potencijalne najave politike Indonezije |
Kako se cijene nikla pretvaraju u troškove nehrđajućeg čelika
Tvornice nehrđajućeg čelika ne određuju cijene svojih proizvoda isključivo na osnovu osnovne cijene čelika. Umjesto toga, koriste dvokomponentni{1}}model određivanja cijena:
Osnovna cijena:Relativno stabilna osnovna cijena koja pokriva troškove konverzije mlina (topljenje, valjanje, prerada, režijski troškovi i marža).
Doplata za legure (RAW):Mjesečna-prilagođena doplata koja odražava stvarnu cijenu legirajućih elemenata - prvenstveno nikla, hroma, molibdena i željeza. Ova doplata se mijenja svakog mjeseca kako se cijene sirovina kreću.
Formula:Osnovna cijena + doplata za leguru=Ukupna cijena po jedinici težine (obično po lb ili po kg).
Analiza troškova sirovina od nerđajućeg čelika
Tabela 5: Analiza troškova sirovina za glavne vrste nehrđajućeg čelika
|
Troškovna komponenta |
304 SS (% sirove cijene) |
316L SS (% sirove cijene) |
Primarni vozač cijena |
|
Nikl |
55-65% |
65-75% |
LME nikal gotovinsko poravnanje |
|
Chromium |
15-18% |
12-15% |
Spot cijena Ferro-hroma (Kina/Evropa) |
|
molibden |
0% |
8-12% |
FERRO-MOLY spot (MBIO) |
|
Iron/Scrap |
10-15% |
8-12% |
Indeks čeličnog otpada, sirovo gvožđe |
|
Ostalo (Mn, Si, Cu, N) |
3-5% |
2-4% |
Korpa za manje metale |
|
Konverzija/obrada |
Uključeno u osnovnu cijenu |
Uključeno u osnovnu cijenu |
Energija, rad, režije |
Utjecaj od nehrđajućeg čelika
Budući da različite vrste sadrže različite količine nikla, uticaj na troškove povećanja cijene nikla značajno varira. Sledeća tabela kvantifikuje uticaj po promeni cene nikla na LME od 1.000 USD/t.
Tabela 6: Osetljivost na cenu nikla prema klasi nerđajućeg čelika
|
Ocjena |
Ni Content |
Uticaj troškova po USD 1,000/t Ni Povećanje (USD/t) |
Utjecaj na trošak po povećanju 1.000 USD/t Ni (USD/lb) |
Ocena osetljivosti |
|
201 |
3.5-5.5% |
USD 35-55 |
USD 0,016-0,025 |
Nisko |
|
304 / 304L |
8.0-10.5% |
80-105 USD |
USD 0,036-0,048 |
Umjereno |
|
309S |
12.0-15.0% |
USD 120-150 |
USD 0,054-0,068 |
Visoko |
|
310S |
19.0-22.0% |
190-220 USD |
USD 0,086-0,100 |
Vrlo visoko |
|
316 / 316L |
10.0-14.0% |
100-140 USD |
USD 0,045-0,064 |
Visoko |
|
317L |
11.0-15.0% |
110-150 USD |
USD 0,050-0,068 |
Visoko |
|
321 |
9.0-12.0% |
USD 90-120 |
USD 0,041-0,054 |
Umjereno-Visoka |
|
904L |
23.0-28.0% |
230-280 USD |
USD 0,104-0,127 |
Vrlo visoko |
|
2205 |
4.5-6.5% |
USD 45-65 |
USD 0,020-0,030 |
Niska-Umjerena |
|
2507 |
6.0-8.0% |
60-80 USD |
USD 0,027-0,036 |
Umjereno |
Tabela 7: Procijenjeni rasponi doplate za legure pod različitim scenarijima cijena nikla (2024-2026)
|
Scenario |
LME Ni (USD/t) |
304 Alloy Surch. (USD/t) |
316L Alloy Surch. (USD/t) |
310S Alloy Surch. (USD/t) |
2205 Alloy Surch. (USD/t) |
|
Prosjek 2024 |
16,412 |
~2,850 |
~3,400 |
~4,600 |
~1,650 |
|
Prosjek 2025 |
~15,200 |
~2,630 |
~3,150 |
~4,250 |
~1,520 |
|
2026 Base Case |
~16,800 |
~2,910 |
~3,490 |
~4,720 |
~1,690 |
|
2026 Bull Case |
~20,000 |
~3,460 |
~4,180 |
~5,620 |
~2,010 |
|
2026 Bear Case |
~13,500 |
~2,340 |
~2,810 |
~3,780 |
~1,350 |
Utjecaj na proizvode od legura nikla
Legure nikla - uključujući Inconel, Hastelloy, Monel i druge visoke-specijalne klase nikla - su još osjetljivije na kretanje cijena nikla od nehrđajućeg čelika. Budući da ove legure sadrže 55-95% nikla, promjena cijene nikla od 1.000 USD/t znači 550-950 USD/t promjene cijene sirovina.
Tabela 8: Osjetljivost cijene nikla za glavne razrede legura nikla
|
Legura nikla |
Ni Content |
Ključni legirajući elementi |
Uticaj troškova po USD 1,000/t Ni Povećanje (USD/t) |
Primarne aplikacije |
|
Inconel 600 |
72,0% min |
Cr 14-17%, Fe 6-10% |
680-760 USD |
Hemijska obrada, termička obrada, komponente peći |
|
Inconel 625 |
58,0% min |
Cr 20-23%, Mo 8-10%, Nb 3,15-4,15% |
580-660 USD |
Vazdušni, hemijski, pomorski, nuklearni |
|
Inconel 825 |
38-46% |
Cr 19,5-23,5%, Mo 2,5-3,5%, Cu 1,5-3% |
400-500 USD |
Cjevovod u otvoru, hemijska obrada, kiseljenje |
|
Hastelloy C276 |
57,0% min |
Cr 14,5-16,5%, Mo 15-17%, W 3-4,5% |
570-680 USD |
Tretman otpada, odsumporavanje dimnih gasova, hemijska |
|
Hastelloy C22 |
56,0% min |
Cr 20-22,5%, Mo 12,5-14,5%, W 2,5-3,5% |
560-660 USD |
Farmaceutska, celulozna i papirna, teška hemikalija |
|
Monel 400 |
63,0% min |
Cu 28-34% |
630-700 USD |
Marine, HF kiselina, ulje i plin, izmjenjivači topline |
|
Alloy 20 (Carpenter 20) |
32-38% |
Cr 19-21%, Mo 2-3%, Cu 3-4% |
340-420 USD |
Sumporna kiselina, farmaceutska, prehrambena oprema |
|
Nikl 200/201 |
99,0% min |
Razni tragovi |
940-990 USD |
Elektronska obrada, rukovanje kaustikom, obrada hrane |
|
[Upozorenje]Upozorenje o nabavci legure nikla Za narudžbu od 50 tona Hastelloy C276 ploče po osnovnim cijenama nikla iz 2026. u odnosu na prosjek iz 2025.: |
Strategije ublažavanja troškova za kupce
Iako nijedna strategija ne može u potpunosti eliminisati rizik cijene nikla, kombinacija pristupa može smanjiti volatilnost troškova za 40-60% i poboljšati predvidljivost budžeta.
|
Strategija |
Opis |
Najbolje za |
Potencijalne uštede |
Složenost implementacije |
|
Dugoročni-Ugovori o fiksnoj{1}}cjeni |
Doplata za zaključavanje za 6-12 mjeseci sa kvalifikovanim mlinovima |
Veliki, predvidljivi-obim kupaca |
Stabilizira 60-80% volatilnosti cijena |
Srednje (zahteva pregovore) |
|
Zamjena materijala |
Prebacite se na niže-Ni razrede (304 umjesto 316L, 2205 duplex gdje je prikladno) |
Svi kupci; zahteva inženjerski pregled |
Smanjenje troškova materijala za 15-30%. |
Niska-Srednja (inženjersko odobrenje) |
|
Strateški međuspremnik zaliha |
Držite 2-3 mjeseca inventara nehrđajućeg čelika kao zaštitu cijene nikla |
Kupci sa skladišnim kapacitetom |
Izbjegava spot premiju tokom skokova cijena |
Niska (zahtijeva skladišni prostor) |
|
LME Nickel Futures Hedging |
Kupite fjučerse na nikl na LME kako biste nadoknadili povećanje doplate |
Veliki kupci sa robnom ekspertizom |
Smanjuje rizik cijene nikla na 40-60% izloženosti |
Visok (zahteva finansijske instrumente) |
|
Dvostruka/više-Kvalifikacija izvora |
Kvalificirajte mlinove u više regija (Kina, Evropa, Indija) za fleksibilnost |
Svi kupci, posebno kritične aplikacije |
5-15% kroz konkurentne cijene |
Srednji (testiranje i kvalifikacije) |
|
Eskalacija / De-klauzule o eskalaciji |
Pregovarati o mehanizmima prilagođavanja cijena u ugovorima sa krajnjim{0}}korisnicima |
EPC izvođači, proizvođači opreme |
Prolazi kroz 70-90% sirovinskog rizika |
Srednji (pregovori o ugovoru) |
|
Desno-Specifikacije veličine |
Koristite minimalne potrebne specifikacije umjesto da pre-navedete ocjene |
Svi kupci; uobičajeno u novim projektima |
10-25% izbjegavanjem pretjeranog inženjeringa |
Niska (potrebna analiza korozije) |
|
Offshore nabava |
Izvor iz -konkurentnih regija (Kina, Indija, jugoistočna Azija) |
Aplikacije{0}}osjetljive na cijenu, ne-aplikacije |
10-25% naspram evropskih/sjevernoameričkih mlinova |
Srednji (osiguranje kvaliteta) |
|
Profil kupca |
Godišnja potrošnja SS |
Preporučena primarna strategija |
Preporučena sekundarna strategija |
|
Mali / Spot kupac |
< 50 tons/year |
Prave-specifikacije veličine + zamjena materijala |
Offshore nabavka od kvalifikovanih azijskih fabrika |
|
Srednji kupac |
50-500 tona/god |
Godišnji ugovor sa{0}}fiksnom cijenom sa ograničenjem za povećanje |
Strateški inventar (2 mjeseca) |
|
Veliki kupac |
500-2.000 tona/god |
Kombinirano: 60% fiksna-cijena + 40% promjenjiva |
LME hedžing na 30-50% izloženosti niklu |
|
Mega Buyer / EPC |
>2.000 tona/god |
Potpuni program zaštite od rizika + više-godišnji okvirni ugovori |
Dvostruka-kvalifikacija izvora u 3+ regijama |
Često postavljana pitanja
P1: Koliko često tvornice nehrđajućeg čelika ažuriraju svoje doplate za legure?
Većina velikih fabrika ažurira doplate za legure mjesečno, koristeći prosječnu gotovinsku naplatu nikla na LME-u iz prethodnog mjeseca (ili određenog perioda{0}}nazad). Neki mlinovi koriste 2-mjesečni prosjek za ublažavanje volatilnosti. Uvijek provjerite u biltenu doplate za određeni mlin za njihovu metodologiju obračuna.
P2: Mogu li pregovarati o dodatnim naknadama za legure?
Da, posebno za velike količine. Veliki kupci mogu pregovarati o ograničenjima doplate, mehanizmima usrednjavanja (npr. tromjesečni prosjek umjesto mjesečnih) ili čak djelimičnim fiksnim doplatama. Tvornice su općenito spremne ponuditi koncesije za određene količine od 100+ metričkih tona godišnje.
P3: Da li je 201 nehrđajući čelik dobra alternativa-uštedi od 304?
201 može zamijeniti 304 u ne-korozivnim primjenama u zatvorenom prostoru gdje su formabilnost i umjerena otpornost na koroziju dovoljni. Međutim, 201 ima znatno nižu otpornost na koroziju od 304, posebno u sredinama koje sadrže hlorid{6}}. NE bi se trebao koristiti za vanjske, morske ili kemijske primjene. Razlika u sadržaju nikla (5% naspram 9%) znači 30-40% nižu cijenu materijala, ali primjena mora biti pažljivo procijenjena.
P4: Kako politika Indonezije o niklu utiče na moje cijene nehrđajućeg čelika?
Indonezija čini otprilike 55-60% globalne ponude nikla. Svako ograničenje izvoza, smanjenje kvote ili povećanje izvoznog poreza direktno uklanja ponudu sa globalnog tržišta, gurajući cijene nikla na LME na više. To znači veće dodatke za legure u roku od 4-8 sedmica kako mlinovi prolaze kroz povećanje troškova sirovina.
P5: Koja je trenutna cijena nikla i gdje je mogu provjeriti?
Cijene LME nikla se objavljuju u realnom-vremenu na web stranici Londonske berze metala (www.lme.com). Od početka juna 2026., gotovinske cijene nikla na LME se trguju u rasponu od približno 15.500-17.200 USD/t. Također možete provjeriti cijene na finansijskim platformama kao što su Bloomberg, Reuters ili Investing.com.
P6: Da li da zaštitim nikal koristeći fjučerse na LME?
Zaštita ima smisla za kupce čija godišnja potrošnja nerđajućeg čelika ili legura nikla prelazi 200-300 metričkih tona. Za manje količine, administrativna složenost i zahtjevi za maržom LME fjučersa mogu nadmašiti prednosti. Alternativni pristupi uključuju ugovore o fiksnim cijenama s mlinovima, stratešku izradu inventara ili eskalacijske klauzule u ugovorima s kupcima.
P7: Koliko zaliha treba da držim kao zaštitu cijene nikla?
Za standardne vrste nehrđajućeg čelika (304, 316L), 2-mjesečna sigurnosna zaliha je općenito dovoljna. Za legure nikla sa dugim rokom isporuke (Inconel, Hastelloy), preporučuje se inventar od 3-4 mjeseca. Odmjerite troškove nošenja (skladištenje, osiguranje, obrtni kapital) u odnosu na potencijalne troškove skokova cijena nikla.
P8: Da li dupleks nehrđajući čelik uvijek košta manje od 316L?
Ne uvek. Dok 2205 duplex ima niži sadržaj nikla (5-6% naspram 10-14% za 316L), njegova proizvodnja košta više po kilogramu zbog strože kontrole hemije i složenije obrade. Međutim, 2205 ima otprilike 2x veću granicu tečenja, što često omogućava tanju debljinu stijenke u primjenama u cijevima i posudama pod pritiskom, što rezultira nižom ukupnom težinom materijala i troškovima. Ključno je procijeniti ukupne troškove instalacije, a ne samo cijenu materijala po kilogramu.
